تخت خلیل در روستای کاج رزن چشم به راه مرمت و ثبت ملی

روستای کاج یکی از روستاهای معروف رزن است که بنای تاریخی به نام تخت خلیل را در خود جای داده اما نام و آوازه‌اش را مدیون یک ویژگی خاص است؛ هیچ فردی در روستای کاج با معضل بیکاری دست و پنجه نرم نمی کند.

به گزارش کاریزپرس، روستای کاج علاوه بر این ویژگی، یک جاذبه دیدنی و منحصر به فرد هم دارد. این جاذبه بنایی تاریخی به نام تخت خلیل است که کمتر کسی آن را می‌شناسد و از پیشینه آن خبر دارد . محلی‌های این روستا می‌گویند؛ این بنای تاریخی بیش از 700 سال  قدمت دارد اما متاسفانه مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است و هیچ توجهی به آن ندارند. جالب است بدانید این بنای تاریخی در کاج  در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده است و همین گمنامی موجب شده برای گردشگران نیز ناشناخته باشد. از  سوی دیگر گذر زمان تخت خلیل را در وضعیت نامناسبی قرار داده و بسیاری از بخش های آن با خطر ریزش مواجه شده است.
درباره این روستا باید گفت این روستای زیبا جزو معدود روستاهای همدان است که معضل بیکاری ندارد. ظرفیت اصلی ایجاد شغل در این روستا، حرفه قاب‌سازی است به طوری که قاب هایی که در این روستا ساخته می شود از کیفیت مطلوبی برقرار است و برای آن بازار وجود دارد.
تولید کنندگان قاب در روستای کاج بیشتر تولیدات خود را به استان‌های تهران‌،کرمانشاه، قم‌، اصفهان ‌، فارس‌ و خوزستان‌ صادر می‌کنند و ضمنا به طور غیر مستقیم و با واسطه نیز تولیدات خود را در کشورهای حاشیه خلیج فارس به فروش می‌رسانند.
روستای کاج می تواند با استفاده از زیبایی های طبیعی و  بنای تاریخی تخت خلیل به روستای گردشگری تبدیل شود اما لازمه این موضوع مرمت و بازسازی این بنای تاریخی است چرا که همچنان دیواره‌ها و برج های تخت خلیل سالم مانده است و امکان مرمت  و بازسازی برای آن وجود دارد و می تواند سالانه تعداد کثیری گردشگر را به خود جذب کند.
جالب است بدانید با گذشت سالیان دراز همچنان به درستی علت این نام گذاری مشخص نشده است و روایات مختلفی درباره آن وجود دارد. دیگر موضوعی که این جاذبه طبیعی را متمایز از سایر مکان های دیدنی می کند آنکه منبع آبی وسط این قلعه احداث شده که نشان از زندگی پر رونقی در این روستا با مرکزیت این قلعه تاریخی دارد. رونقی که اکنون نشانی از آن در روستای کاج دیده نمی شود.