روستای گونلو در رزن؛ جذاب ولی فاقد امکانات برای گردشگران

روستای گونلو به دلیل جاذبه‌های طبیعی زیاد به عنوان روستای هدف گردشگری در شهرستان رزن شناخته می‌شود و با وجود  یک امامزاده، سد و پوشش گیاهی و درختی خاص و همچنین موقعیت آب و هوایی مطلوب به ویژه در فصل تابستان، مطرح است.

به گزارش کاریز پرس، در حال حاضر با توجه به اهمیت بخش گردشگری و با اقداماتی که از سوی مسئولان میراث فرهنگی کشور برای درآمدزایی از مسیر ظرفیت‌های گردشگری در کشور صورت گرفته است، بخشی از ظرفیت‌های گردشگری روستای گونلو نیز مورد استفاده قرار گرفته  و برخی هم هنوز جا دارد تا مسئولان آن را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کنند.

این روستا توابع بخش سردرود  شهرستان رزن است که بیش از 400 نفر جمعیت دارد و شغل اکثریت مردم آن نیز کشاورزی و دامداری است. امکاناتی چون پست بانک، مرکز بهداشت و مدرسه در این روستا وجود دارد و برای تامین  آب، برق و گاز روستا لوله‌کشی‌هایی انجام شده است. با این حال همانطور که مسئولان بخش گردشگری شهرستان رزن در استان همدان نیز اذعان دارند، این روستا هنوز تاسیسات لازم برای گردشگری را ندارد.

فضای سبز این روستا در کنار کوه‌های آن که در فصل زمستان پوشیده از برف است و در تابستان نمایی سبز و دلنشین به خود می‌گیرد و به ویژه در فصل بهار و تابستان باعث جذب خیلی از گردشگران به این منطقه شده است و همین امر تاثیر به سزایی در شهرت روستا در شهرستان رزن داشته که در زیر تصویری از آن را ملاحظه می‌کنید:

مهم‌تر از فضای سبز  گونلو و باغ‌های گردو، گیلاس، زردآلو و انگور آن، سد معروف آن است که هم منبع مهمی برای تامین آب روستا است و هم به عنوان یک جاذبه گردشگری از آن یاد می‌شود و برخی هم از آن ماهی می‌گیرند. اگر به فراخور این سد امکانات و تاسیسات گردشگری در اطراف روستا دایر شود، از این محل می‌توان هم اشتغال ایجاد کرد و هم این روستا را به قطب گردشگری شهرستان تبدیل کرد.

در قبرستان روستای گونلو نیز یک امامزاده به نام سید میرکاظم هست که مورد توجه اهالی این روستاست و برای بسیاری از کسانی که نام روستای گونلو و تعریف آن را شنیده‌اند، آشناست.