نقدینگی و رکود بازار ؛ دو دغدغه مهم زنبورداران رزن

یک زنبوردار نمونه در روستای خنجر آباد از توابع شهرستان رزن از دو مشکل نقدینگی و فروش برای زنبورداران این منطقه خبر داد.

به گزارش کاریز پرس، محمد ابراهیم نصرتی زنبوردار نمونه روستای خنجر آباد از معضل مهم زنبورداران شهرستان رزن سخن گفت و تاکید کرد: فروش عسل ارتباط مستقیمی با پول اضافی مردم دارد. یعنی آنها در صورتی که توان خرید کالاهای اساسی زندگی را داشته و بعد از آن پولی برای آنها اضاف بماند، عسل می‌خرند. در صورتی که برخی از کالاها جزو ضروریات زندگی مردم است و خرید آنها در اولویت قرار دارد. ازاینرو در حال حاضر زنبورداران از دو مشکل نقدینگی و همچنین نبود بازار در رنجند و تداوم فعالیت آنها با مشکل روبرو شده است.

وی با تاکید بر اینکه البته این مشکلات در رابطه با سایر اصناف و تولیدات نیز وجود دارد و صرفا به زنبورداران مرتبط نیست، افزود:  به لحاظ آماری تعاونی زنبورداران شهرستان حدود500 نفر عضو دارد اما در عمل 400 نفر به صورت حرفه‌ای  و نیمه حرفه‌ای مشغولند که نسبتا تعداد درخور توجهی است.

زنبوردار نمونه روستای خنجرآباد با بیان اینکه با توجه به شرایط منطقه و سطح چرای آن امکان افزایش تعداد زنبورها و زنبورداران وجود ندارد و اگر دو و یا سه برابر شوند، مشکل ایجاد خواهد کرد، گفت: کیفیت زنبور استان مناسب نیست و همین مسئله تعداد فعلی زنبور در منطقه را توجیه می‌کند اما به لحاظ فنی  امکان گسترش تعداد زنبورداران و ظرفیت این کار وجود دارد.

نصرتی با بیان اینکه زنبورداران نسبت به 10 سال گذشته با افت درآمد روبرو بوده‌اند و صرفه اقتصادی این کار تا حدودی پایین آمده است؛ تصریح کرد: تغییر شرایط جوی، کاهش بارندگی و همچنین پایین بودن سطح کشت باعث کاهش سودآوری شغل زنبورداری و بازدهی آن شده است. در حالی که چند سال گذشته اینطور نبود.

این زنبوردار نمونه از جذابیت ورود به این شغل برای اهالی منطقه سخن گفت و اظهار کرد: اولا شغل زنبورداری یک شغل زودبازده است و معمولا کسانی که قادر به فعالیت در کارهای دیگر نیستند، به این بخش ورود پیدا می‌کنند. از طرفی از نظر درآمدی نیز قابل توجه است. با این حال همانطور که اشاره شد، امکان توسعه و گسترش آن با توجه به محدودیت‌ها وجود ندارد.

بر اساس  آخرین سر شماری انجام شده در شهریور سال ۹۵، دو هزار و ۳۰۰ زنبور در استان همدان وجود دارد و حدود ۲۰۳ هزار کلنی زنبور است و شهرستان رزن در رتبه  نخست تعداد زنبورداران استان همدان قرار دارد.