روستای قراکند رزن ؛ روستای زنان کارآفرین

از جمله روستاهایی که در شهرستان رزن به دلیل رونق صنایع دستی به عنوان روستای هدف اشتغال شناخته شده و آوازه فعالیت و تلاش زنان آن در شهرستا رزن پیچیده، روستای قراکند است.

به گزارش کاریز پرس،  این روستا در شمار روستاهای بخش سردرود است که در  35 کیلومتری شهرستان رزن قرار گرفته و از دیرباز به جز مشاغل کشاورزی و دامداری که شغل اکثریت روستاهای شهرستان رزن است، صنایع دستی نیز در آن رونقی چشم‌گیر پیدا کرده است.

حضور فعال زنان کارآفرین در این روستا که به جز درآمدزایی برای خانواد خود، باعث افزایش اشتغال در روستا شده‌اند و محصولات آنها از زوایه گردشگری نیز مورد توجه قرار گرفته است، جدا از آنکه نشان از همت و تلاش مردم این سرزمین دارد، گویای خودباوری زنان این روستا است که گاهی آنها را تا سمت دهیاری روستا نیز پیش برده است. از جمله مشاغلی که زنان در آن فعالیت دارند، عروسک‌سازی، قالیبافی، گلیم‌بافی، چرم‌دوزی و… است.

رد پای زنان قراکندی را در راه‌اندازی تعاونی‌های تولیدی، آموزش به کارجویان حتی در مناطق دیگر و همچنین شرکت در نمایشگاه‌ها  هم می‌توان دید. به طوری که این موضوع مورد توجه بسیاری از مردم در مناطق دیگر و حتی استان‌های مختلف کشور شده است. بازدید سفیر ژاپن در سال 89 از تعاونی تولیدی روستای قراکند گوشه‌ای از بازتاب تلاش و کار زنان در قراکند  است.

از آنجایی که لازمه راه‌اندازی هر کاسبی و فعالیتی سرمایه است و این قبیل کارها به درصدی از پول نیاز دارد در این روستا برای گسترش فعالیت‌ها و همچنین رونق مشاغل، صندوق‌های خرد روستایی دایر شده تا اعتباراتی را در اختیار متقاضیان قرار دهد و کاسبی روستائیان رونق بگیرد. از جمله این صندوق‌ها، صندوق خرد زنان روستایی است که به همت برخی از زنان کارآفرین این منطقه دایر شده است و نقش مستقیمی در ایجاد شغل برای اهالی این روستا و افزایش میزان تولید آن دارد. با توجه به کارآمدی این صندوق‌ها در روستای قراکند، مورد استقبال بسیاری از مردم منطقه است.

طبق گفته‌های مدیر ترویج و آموزش جهاد کشاورزی حدود32 صندوق خرد زنان روستایی در استان همدان فعال است که نشان از فعالیت و همت زنان در استان همدان به ویژه در مناطق روستایی دارد که در میان آنها روستاهای شهرستان رزن زبانزد شده است.

بر اساس سرشماری‌ها روستای قراکند بیش از 1400 نفر جمعیت دارد و از جمله روستاهای مطرح استان همدان در زمینه صنایع دستی و اشتغالزایی محسوب می‌شود که در صورت حمایت‌ها و مشوق‌های بیشتر افق روشنی را پیش پای استان همدان خواهد گذاشت و الگوی موفق کارآفرینی است.