مقبره ابن سینا در همدان ؛ میعادگاه دوستداران گردشگری و دانش

همدان را علاوه بر اینکه مهد تاریخ و تمدن به حساب می‌آید، می توان مکانی برای پرورش ادبا و علما هم درنظر گرفت. چرا که افرادی چون بابا طاهر و ابن سینا پرورش یافته این استان هستند.
به گزارش کاریز پرس، اگرچه ابوعلی سینا در بخارا دیده به جهان گشود، اما ارامگاه او اکنون در همدان است.او یکی از دانشمندان به نام ایران و جهان نیز به شمار می‌رود که بیشتر آثار او در زمینه‌ی پزشکی و فلسفه ارسطویی ایران و جهان اهمیت بسیاری دارد.و از مهمترین آثار او می توان به کتاب های شفا و قانون اشاره کرد. این دانشمند بنام ایرانی در سال 416 هجری در همدان وفات کرد. اکنون آرامگاه ابو علی سینا در همدان واقع شده است و به عنوان مکانی دیدنی پذیرای دوست داران این دانشمند عالی رتبه ایرانی است.
تلفیق هنر ایرانی و اسلامی
بنای آرامگاه توسط هوشنگ سیحون با تلفیق معماری ایران باستان و اسلامی طراحی شده است. البته برج آرامگاه به سبک گنبد قابوس و باغچه‌های آن متأثر از باغ‌های ایرانی و آب‌نمای محوطه با الهام ازحوضخانه‌های سنتی ایران ساخته شده است. همچنین شکل کلی ساختمان آرامگاه با الهام از برج گنبد قابوس ساخته شده و به همین دلیل شباهت زیادی به این مکان تاریخی دارد. البته تفاوت این بنا با گنبد قابوس در این است که تعداد ستونها و فاصله آنها از هم در آرامگاه ابن سینا بیشتر می‌باشد، اما ابعاد گنبد قابوس تقریباً دو برابر این آرامگاه است که باعث متفاوت به نظر رسیدن آن‌ها می‌شود. برج آرامگاه بر 12 ستون استوار شده است و حکایت از 12 دانشی دارد که ابن‌سینا بر آن مسلط بود، اما محلی های همدان نظر دیگری دارند و بر این باورند که 12 ستون این آرامگاه، نشانگر شیعه مذهب بودن بوعلی سیناست. ارتفاع کلی بنای آرامگاه بوعلی سینا 28 متر و ستون‌ها از کف زیرزمین تا گنبد 23 متر است.
آرامگاه بوعلی سینا صرفا یک مقبره نیست و بخش های زیادی به خود اختصاص داده است و مکان های مختلفی چون؛ موزه، کتابخانه، تالار، تندیس و …… را به خود اختصاص داده است. در تالار جنوبی مقبره موزه ای وجود دارد که در آن سکه‌ها، سفال‌ها، برنز و سایر اشیا کشف شده به هزاره‌‌ی قبل از میلاد و دوران اسلامی بر می‌گردد. تالار شمالی آرامگاه بوعلی کتابخانه‌ای با 8000 جلد کتاب چاپی و خطی نفیس ایرانی و خارجی را در خود جای داده است.ورودی آرامگاه بوعلی مربع شکل است که پبر دیوارهای داخلی آن بیت‌هایی از قصیده‌ی عینیه که قصیده ای بیست بیتی بر روی لوح‌های سنگی نقش بسته است.
همجواری مقبره شیخ الرئیس و دوستداران او
می گویند، محل فعلی آرامگاه بوعلی منزل مسکونی ابوسعید دخوک؛ یار دیرین او بوده و بوعلی مدتی را نزد او به عنوان مهمان سپری کرده است. بقایای جسد بوعلی سینا هم به این مکان منتقل و دفن شد که مزار هر دو در این محل واقع شده است. همین باعث شده سمت ورودی آرامگاه مقبره بوعلی سینا و مقبره ابوسعید دخدوک که از دوستان ابن سینا بود در سمت چپ این دانشمند بزرگ دیده می‌شود، در حیاط شرقی و در نزدیکی در ورودی و مقابل خیابان بوعلی مقبره ابوالقاسم عارف قزوینی، شاعر ملی ایران قرار گرفته است. اطراف بنای بوستانی بوعلی به شکل نیم‌دایره همراه با فضای سبز است.