هدف ما حمایت شغلی از زنان و توزیع عادلانه فرصت‌های شغلی است

به گزارش کاریز پرس ، هرچند گزارش‌ها حاکی از افزایش سهم مشارکت زنان در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بعد از انقلاب است اما هنوز این مشارکت مورد رضایت‌خاطر جامعه زنان و مناسب با سطح توقعات آنان نیست. آیت‌الله رازینی کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی شهرستان رزن از جمله شخصیت‌هایی است که با تاکید بر ورود زنان شایسته به این عرصه‌ها سعی دارد این بستر را در شهرستان کوچک و محرومی مثل رزن فراهم سازد. اسباب وی برای تحقق این هدف، میدان دادن به زنان فارغ‌التحصیل این شهرستان، رفع تبعیض‌های موجود بین زن و مرد، استفاده از اظهارات زنان برای تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف و همچنین تلاش برای ورود زنان شایسته به عرصه‌های تصمیم‌گیری در حوزه اقتصادی و اجتماعی و… است.

اولویت با زنان شایسته است

در همین رابطه آیت الله علی رازینی عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا با حضور در جمع برخی از زنان فارغ التحصیل در شهرستان رزن و با تبریک روز مادر و زن به همه زنان مسلمان در نقاط مختلف جهان به ویژه زنان ایرانی، اظهار کرد:  تاریخ کم از زنانی که در این مرز و بوم وارد عرصه‎های سیاسی شده و موفق عمل کرده‌اند،  ندارد. در جوامع اسلامی و در صدر اسلام نیز شاهد حضور زنان با شهامتی مثل حضرت فاطمه زهرا هستیم که قاطعانه در کنار مرد رشید اسلام حضرت علی «ع» در برابر مخالفان و غاصبان حق ولایت ایستادند و از آرمان‌های واقعی جامعه اسلامی تا آخرین لحظه حیات حمایت کردند.

وی با تاکید بر اینکه زنان باید با الگوبرداری از سیره این زن مطهره صدیقه به توانمندی‌ها و ارزش‌های خود که برگرفته از موازین اسلامی و شعائر آن است باور داشته باشند، اظهار کرد: امروزه یکی از ضروریات جامعه زنان خودباوری و یقین به این نکته است که آنها محدودیتی برای عرض اندام در جامعه اسلامی ندارند و این موضوع با توجه به رشد و تعالی جایگاه زنان نسبت به قبل از انقلاب و افزایش سطح مشارکت آنها به ویژه در بخش های سیاسی و اقتصادی مشهود است.

رازینی با تاکید بر اینکه  از جمله اولویت‌های ما حمایت از زنان شایسته و تحصیل کرده است، گفت: در شهرستان رزن تعداد زیادی از زنان فارغ التحصیل و نخبه وجود دارد که به دلیل تصمیم‌گیری‌های نادرست برخی از مسئولان و مدیریت غلط به فراموشی سپرده شده و به حاشیه رفته‌اند که هدف ما احیای حق این زنان برای ورود به بخش‌های اقتصادی بر اساس توانمندی آنان و همچنین استفاده از دانش آنان برای توسعه شهرستان رزن است.

عضو هیأت امنای مرکز علوم اسلامی خواهران (جامعه الزهرا) با تاکید بر اینکه امروزه زنان با تصاحب کرسی‌های دانشگاهی و علمی حتی گوی سبقت را از مردان ربوده و توانایی خود را به اثبات رسانده‌اند؛ اعلام کرد: اما در عرصه فعالیت‌های اقتصادی علی‌رغم اینکه درصد زیادی از زنان داوطلب و مایل به فعالیت هستند، شاهد حضور کم رنگ زنان هستیم که این امر نشان می‌دهد، موانعی برای حضور زنان در بازار کار وجود دارد که باید با اقدامات درست مدیریتی و مطالبه درست از مسئولان اجرایی کشور و نهادهای بالادستی هر چه زودتر آن را برطرف کرد.

رازینی با اشاره به این موضوع که شهرستان رزن علی‌رغم امکانات محدود شاهد فعالیت تعداد زیادی از زنان کارآفرین در مشاغلی مثل قالیبافی، خیاطی، قاب‌سازی و صنایع دستی است و این امر برای شهرستان رزن و حتی استان همدان یک مزیت مهم است، بیان کرد: آوازه فعالیت برخی از کارآفرینان زن  نه تنها در شهرستان بلکه در استان و کل کشور هم پیچیده است. برخی از زنان شهرستان رزن فراتر از درآمدزایی برای خانواده خود، عامل اشتغالزایی برای زنان دیگر شده‌اند و این موضوع برای زنانی که مایل به فعالیت در محیط‌های زنانه هستند، فرصت بسیار مناسبی است و جا  دارد از این زنان فعال تقدیر کرد.

هدف ما توزیع عادلانه فرصت‌های شغلی بین زن و مرد است

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اظهار این نکته که حتما در رئوس برنامه‌های ما حمایت از زنان فعال شهرستان رزن و به ویژه دختران تحصیل کرده و کارآفرین قرار دارد، ادامه داد: هدف ما توزیع عادلانه و بهینه فرصت‎های شغلی بین زنان و مردان است. در این راستا اولویت ما شایستگی و توانمندی است. به همین دلیل وقتی یک نیروی متقاضی کار توانمند است، به جنسیت او نباید نظر کرد. به عنوان مثال در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی نباید بین یک زن و مرد تفاوتی باشد و یا وقتی زن کارآفرینی از دغدغه‌های مالی صحبت می‌کند، نهادهای حمایتگر باید دست به کار شوند. نحوه این حمایت‌ها مهم نیست. آنچه مهم است این است که به واسطه سیاست‌های درست و تصمیم‌گیری‌های اصولی یک زن تفاوتی بین خود با یک مرد در جامعه از این نظر که فعالیت کارآمدی بخواهد انجام دهد، نبیند.

برخی از قوانین نیاز به تغییر دارد

عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا با بیان این نکته که البته برخی از قوانین در کشور نیاز به تغییر دارد و نمایندگان مجلس در این عرصه باید خلاقانه عمل کنند؛ گفت: مشکلات اقتصادی مهم‌ترین دغدغه مردم در شهرهای مختلف کشور است. چه زن و چه مرد برای ورود به بازار کار با مشکلات زیادی روبرو هستند و برخی از کارخانجات و بنگاه‌های اقتصادی به حالت تعطیلی درآمده است. در شهرستان رزن نیز تعداد زیادی کارخانه وجود دارد که نسبت به قبل سودآوری آنچنانی ندارند اما با تمام توان خود در برابر مشکلات و موانع ایستاده‌اند. هدف ما حمایت از این کارخانه‌ها و افزایش فعالیت آنها برای حمایت شغلی از زنان و به طور کلی جوانان است.

تحقق اقتصاد مقاومتی بدون حضور زنان ممکن نیست

وی با تاکید بر اینکه هر قانونی که بر سر راه یک فعال اقتصادی چه زن و مرد، مانعی ایجاد کند، باید اصلاح شود و در مسیر این اصلاح از هیچ کس و هیچ مانعی نباید ترسید؛ ادامه داد: همانطور که در سخنان رهبر معظم انقلاب و در اصول اقتصاد مقاومتی نیز تاکید شده است، زنان سهم مهمی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی دارند و واسطه مهمی برای توسعه و رشد اقتصادی کشور به شمار می‌روند. در صورتی که این بخش از جامعه مغفول بماند، حرکت در مسیر پیشرفت بسیار سخت خواهد شد.

ضرورت افزایش محیط‌های کاری زنانه

وی همچنین در مورد محدودیت‌های زنان و مشکلات آنان در محیط کار سخن گفت و ادامه داد: در صورت افزایش محیط‌های کار زنان و مجال دادن به زنان کارآفرین در اقتصاد کشور، محیط امن‌تری برای شاغلان زن در کشور فراهم خواهد شد  و این امر یکی از خواسته‌های مهم زنان در کل کشور است که ما سعی داریم شرایط آن را در شهرستان رزن فراهم سازیم و بر این اساس به یکی از دغدغه‌های مهم جامعه زنان پاسخ بدهیم.

رازینی همچنین از ضرورت مداخله‌گری زنان در امور اجتماعی و فرهنگی سخن گفت و اعلام کرد: خوشبختانه در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی زنان حضور پررنگی دارند و زنان در شهرستان رزن نیز با حضور در برنامه‌های مختلف فرهنگی  که به مناسبت‌های مختلف مثل دهه فجر، راهپیمایی 22 بهمن و … برگزار می‌شود، قابلیت‌های خود را نشان داده‌اند.

عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا در پایان در مورد مشوق‌ها و مزایایی که باید برای زنان فعال اقتصادی در نظر گرفت نیز اشاره کرد و گفت: این مشوق‌ها از حمایت مالی گرفته، تا حمایت بیمه‌ای و مالیاتی باید در نظر گرفته شود. همچنین لازم است طی برنامه‌هایی از این زنان تقدیر و تشکر کرد و برای دلگرمی آنان جوایز نفیسی در نظر گرفت تا مشوقی برای زنان فعال دیگر در شهرستان رزن باشد و این روند به کل بخش‌های کشور سرایت پیدا کند. در رابطه با زنان تحصیل کرده نیز لازم است بازار کار فعالی ایجاد شده و فرصت‌های شغلی ایجاد شود و مهم‌تر از همه برای ورود آنها به بازار کار آموزش‌های لازم برای مهارت‌آموزی را گسترش داد و مراکز فنی و حرفه‌ای شهرستان رزن  را  در این خصوص نیز تقویت کرد.