سه گام از دیدگاه آیت‌الله رازینی برای رشد گردشگری در رزن

به گزارش کاریز پرس ، حمام‌ها و مساجد تاریخی، بناهای به جامانده از گذشته‌های دور، مقبره امامزاده‌ها و همچنین فضای سرسبزی که بسیاری از روستاهای اطراف شهرستان رزن دارد، ظرفیت عظیمی برای توسعه بخش گردشگری در شهرستان رزن ایجاد می‌کند که به اعتقاد آیت‌الله رازینی کاندید انتخابات مجلس شورای اسلامی این ظرفیت باید جهت اشتغالزایی و مبارزه با فقر در شهرستان رزن به کار گرفته شود اما اینکه چطور و از چه مسیری می‌توان این ایده را عملیاتی کرد، بنا به صحبت‌های آیت الله رازینی از چند روش ممکن است: 1. افزایش امکانات تفریحی در مجاورت این بناها، از رستوران گرفته تا کافه، اقامتگاه و خدماتی که باید به گردشگران داده شود 2. اطلاع‌رسانی در خصوص این بناها و راه‌اندازی سایت اطلاع‌رسانی در این خصوص که جزئیات اخبار مربوط به بناهای تاریخی را در دسترس علاقمندان قرار دهد. 3. بازسازی و ترمیم بناهای قدیمی و بازسازی بافت قدیمی و کهنه خیابان‌هایی که به این آثار راه دارد.

اتخاذ سیاست‌هایی برای افزایش درآمدهای بخش گردشگری

در همین رابطه آیت‌الله رازینی عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اشاره به ظرفیت مهم بخش گردشگری در شهرستان رزن و برنامه‌های خود برای بهره‌گیری از این ظرفیت، گفت: کشور ما با تاریخ درزای که پشت سر گذاشته است و با وجود آثار و بناهای تاریخی و مذهبی و همچنین طبیعت بکر جاذبه‌های زیادی برای گردشگران دارد که بخشی از این جاذبه‌ها در شهرستان رزن قرار گرفته است و برای افزایش درآمدزایی از بخش گردشگری به ویژه کسانی که به تاریخ این سرزمین علاقه دارند، قابل توجه است.

وی با بیان اینکه توسعه تعداد زیادی از کشورها از  مسیر گردشگری می‌گذرد و ما نیز در راستای تحولاتی که در دنیا در این حوزه صورت گرفته است باید در این بخش تحول‌آفرینی کنیم، افزود: اگر تعداد آثار گردشگری در کشور به شماره آید، بسیار بیشتر از آن چیزی است که در برخی از کشورهای گردشگری سراغ داریم. این امر نشان می دهد در این کشورها سیاست‌ها و بودجه خاصی برای توسعه بخش گردشگری به کار گرفته شده و این بخش مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال بعد از شناسایی مکان‌ها و شهرهایی که قابلیت گردشگری دارد، امکانات لازم در آن ناحیه مستقر می‌شود. در کنار آن معمولا از صاحب‌نظران این حوزه و نظرات آنها برای افزایش جذابیت این بخش استفاده می‌شود.

به فراخور نیاز گردشگران امکاناتی در منطقه مستقر کنیم

رازینی با بیان این نکته که به فراخور نیاز گردشگران از تاسیس رستوران گرفته تا اقامتگاه و همچنین امکانات تفریحی مثل شهربازی ها و یا هتل باید تجهیزات در این شهرستان دایر شود، ادامه داد: خیال یک گردشگر بابت ورود به یک منطقه باید راحت باشد. زمانی که گردشگر داخلی است یعنی از ساکنان شهرستان رزن است، از میزان امکانات موجود خبر دارد و با پیش‌بینی آن از فلان آثار تاریخی دیدن می‌کند. حتی  در صورت کم و کاستی چون از اهالی منطقه است نهایتا به خانه باز می‌گردد و با مشکلی برای تامین نیاز خود روبرو نیست اما وقتی هدف ما افزایش تعداد گردشگران از شهرهای اطراف است باید همه جوانب امر سنجیده شود و با الگوبرداری از شهرهایی که تعداد گردشگران آن زیاد است، کاستی‌ها را برطرف کرد. البته باید تاکید کرد تعداد گردشگران داخلی نیز با وجود این امکانات است که گسترش پیدا خواهد کرد.

عضو شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه‌های کشور با حکم مستقیم مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه مهم‌ترین کاستی شهر رزن در رابطه با بخش گردشگری فقدان امکانات تفریحی و سرگرمی‌های مشابه است، خاطرنشان کرد: موجودیت یک بنا و یا زیبایی آن به تنهایی کشش گردشگران را زیاد نمی‌کند. در کنار جاذبه‌های یک اثر، امکانات مستقر در اطراف بنا مثل باغ، پارک، رستوران، کافی شاپ و… است که لذت از دیدن اثر تاریخی را چندبرابر خواهد کرد. در حالی که شهرستان رزن فاقد این امکانات است و به همین دلیل حتی برای جذب گردشگران داخلی نیز آنطور موفق نبوده است.

ضرورت بازسازی بناها و آثار تاریخی

وی همچنین به قدمت آثار تاریخی و عدم بازسازی و مرمت آنها اشاره کرد و تاکید کرد: مساجدی مثل مسجد تاریخی شوند، نظام آباد، مقبره امامزاده اظهر، بنای امامزاده هود، قلعه امیرنظام فارسجین و… از جمله آثاری است که در صورت رسیدگی جای توسعه و گسترش دارد و بهتر از چیزی که در حال حاضر هست، گردشگران را جذب خواهد کرد.

عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا با بیان اینکه بخش دیگری از اقدامات ما در حوزه گردشگری باید صرف فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی در این حوزه شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه اخبار و اطلاعات لازم برای معرفی این آثار در اختیار علاقه‌مندان قرار نگرفته است. در حالی که مقدمه و لازمه  بخش گردشگری معرفی آثار و همچنین ترسیم آسانترین راه و مسیر برای رفت  و آمد به این بخش‌هاست.

رازینی در خصوص درآمدهایی که ماحصل توسعه بخش گردشگری است نیز گفت: درآمدهای حاصل از بخش گردشگری به دو قسمت درآمد مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود. در بخش اول کسانی که به طور مستقیم در این حوزه فعالیت می‌کنند مثلا در بخش  نگهبانی و یا مراقبت از اثر تاریخی به کار گرفته شده‌‌اند،  درآمدزایی مستقیم ایجاد خواهد شد. اما اشتغالزایی غیرمستقیم مشمول فعالیت‌هایی است که به واسطه یک اثر تاریخی و یا گردشگری شکل گرفته است. مثل شاغلان در یک هتل، رستوران و یا شهربازی و پارک مجاور اثرتاریخی.

تحقق اهداف گردشگری رزن با تکیه بر نیروی تحصیل کرده

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همدان همچنین از ضرورت انجام این کارها در شهرستان رزن و برنامه‌های خود برای توسعه آن سخن و گفت و تاکید کرد: سیاست‌ها و برنامه‌های ما برای توسعه این بخش روشن شده است. همانطور که ذکر شد، بنا داریم با گسترش امکانات گردشگری در شهرستان رزن جان دیگری به این حوزه ببخشیم و انگیزه مردم شهرستان برای زندگی و ماندن در این شهر و همچنین لذت از این آثار را بالا ببریم.

وی اظهار امیدواری کرد که تصمیم‌گیری‌ها و اقداماتی که در نظر گرفته‌ایم، به تحقق اهداف گردشگری شهرستان رزن کمک می‌کند، گفت: مهم این است که نماینده مردم شهرستان رزن در مجلس برای توسعه این بخش تلاش کند و از دولت بودجه کافی در اختیار بگیرد و مدام پیگیر باشد. یک گام مهم دیگر ترغیب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ورود به این حوزه و استفاده از نیروی جوان این ناحیه برای تحقق این هدف است. برای مثال در نظر داریم از نیروی جوان تحصیل کرده و متخصص این حوزه ایده بگیریم و تامین مالی این ایده‌ها را با کمک سرمایه‌گذاران راغب متقبل شویم. البته تلاش‌هایی در این خصوص در برخی از شهرهای کشور صورت گرفته و گام‌هایی برداشته شده است که در شهرستان رزن چندان خبری از آن نیست.

عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا در به اقدامات محدودی که در بخش گردشگری این شهرستان صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اقداماتی چند برای توسعه این امکانات صورت گرفته است که بلندمدت است و ممکن است به نتیجه مورد نظر نرسد. هدف ما این است که حداقل بخش‌هایی که قابلیت بیشتری دارد و یا تامین مالی آن چندان دشوار نیست، مثل اتمام ساخت برخی از پارک‌ها و یا اماکن تفریحی در قالب برنامه‌های کوتاه مدت مورد  توجه مسئولان حوزه گردشگری قرار بگیرد و با تکیه بر آن توسعه این بخش که نیاز به مشارکت و همراهی مردم دارد، به مرحله نهایی برسد. هر یک از تحولات این حوزه باید به اطلاع مردم برسد و در این مسیر طبیعتا نیازمند همکاری سرمایه‌گذاران داخلی هم هستیم.