درگزین محروم ؛ نیازمند نماینده قدرتمند

انتخابات مجلس فرصتی است که مردم هر منطقه از آن برای انتخاب نماینده‌ای که بتواند از حقوق آنها دفاع کند، استفاده می‌کنند و انتخاب نماینده قدرتمند برای منطقه‌ای که غبار محرومیت، سراسر آن را پوشانده یک ضرورت اساسی است. نمی‌توان سخن از درگزین گفت و به مظلومیت مردم این منطقه اشاره نکرد. اهالی مظلوم درگزین سال‌ها در انتظار تبدیل این بخش به شهرستان بودند بلکه این تغییر و تحول گره‌ای از مشکلات عدیده آنها بگشاید اما عنوان شهرستان به درگزین تعلق گرفت و نام قروه درجزین به شهرستان درگزین تغییر یافت بدون آن که تغییر محسوسی در شرایط زندگی مردم این منطقه ایجاد شود. اهالی درگزین از خود سوال می‌کنند چه زمانی از مشکلات کهنه‌ای همچون بیکاری، کمبود آب کشاورزی، ضعف زیرساخت‌ها و امکانات، کمبود فاحش امکانات درمانی، نبود تامین نشدن زمین برای توسعه شهر درگزین، کمی درآمد و فقر اقتصادی مردم، مهاجرت ، خالی شدن روستاها از نسل جوان و … خلاص خواهند شد؟ این مشکلات اگر در گذشته زیبنده درگزین نبود اکنون با شهرستان‌شدن این بخش، بیش از پیش غم‌انگیز و دردناک شده است.

درگزین؛ شهرستان فاقد بیمارستان و حتی یک داروخانه شبانه روزی

کمبود فاحش امکانات درمانی در شهرستان درگزین یکی از مشکلاتی است که پای درد دل هر کدام از اهالی این شهر بنشینی؛ گلایه ها و شکوه‌هایشان چنان به درازا می‌کشد که درج تمام آنها مثنوی هفتاد من کاغذ است. مایه تاسف است که یک شهرستان با جمعیتی بالغ بر 40 هزار نفر از داشتن یک بیمارستان بی‌بهره باشد و مردم مظلوم این شهرستان برای امور بیمارستانی ساده مجبور به عزیمت به رزن باشند. تلاش‌هایی که برای ساخت بیمارستان در این شهرستان انجام شده هنوز به سرانجام مطلوب نرسیده و بنایی که به این منظور در نظر گرفته شده ناتمام مانده است. داستان کمبود امکانات درمانی شهرستان درگزین به همین جا ختم نمی‌شود. باور این واقعیت دشوار است اما این شهرستان که روستاهای متعددی را نیز زیرمجموعه خود دارد، از داشتن یک داروخانه شبانه روزی هم محروم است. اگر جذب بودجه برای احداث یک بیمارستان و تجهیز آن را کار دشواری بدانیم – که صد البته برای یک نماینده توانا و قدرتمند چنین کاری ابدا سخت نیست – برخوردار کردن شهرستان درگزین از یک داروخانه شبانه‌روزی دیگر کف انتظارات مردم این منطقه است اما متاسفانه این توقع تاکنون برآورده نشده است.

اهالی درگزین؛ غریب و تنها در برابر  بزرگترین کارخانه صنعتی منطقه

یکی از مظلومیت‌های مردم درگزین که به فقر این مردم انجامیده، بیکاری است. تنها یک نماینده مقتدر می تواند با جذب سرمایه گذاران به این شهرستان معضل بیکاری را حل کند. این معضل وقتی دردناک‌تر جلوه می‌کند که بدانیم یک واحد صنعتی بزرگ در این منطقه به کار و فعالیت مشغول است بدون آن که سهم منصفانه‌ای از فرصت‌های اشتغالزایی خود را به مردم محروم شهرستان درگزین اختصاص دهد. اهالی شهرستان درگزین از خود می‌پرسند فعالیت شرکت بزرگ سیمان در این منطقه چه سودی برای آنها دارد؟ آنها می‌پرسند چرا  تخریب محیط زیست و رفت و آمد مداوم کامیون‌های حامل سیمان و تصادف‌ها و سلب آسایش‌ها سهم آنها از کارخانه سیمان است اما وقتی نوبت به جذب نیرو می‌رسد، این کارخانه با اهالی و بومیان شهرستان درگزین بی مهری پیشه می‌کند و آنها را غریب و بیگانه می‌شمارد؟ اهالی مظلوم شهرستان درگزین از این که تاکنون نماینده‌ای نداشته‌اند که با قدرت در برابر این کارخانه قدعلم کند و سهم منصفانه‌ای از نیروی کار این کارخانه را به بومیان این منطقه اختصاص دهد، به تنگ آمده‌اند.

کمبود مسکن در شهر درگزین؛ نیاز اولیه‌ای که پاسخ داده نمی‌شود

مسکن نیاز اولیه و اساسی برای زندگی است و اگر این نیاز تامین نشود سیل مهاجرت از یک منطقه شدت می‌گیرد. متاسفانه شهر درگزین در میان مشکلات متعدد خود از این مشکل نیز رنج می‌برد. تامین زمین برای ساخت مسکن در این شهر به معضلی تبدیل شده که مسئولان از حل آن ناتوان مانده‌اند. چند برابر شدن قیمت مسکن و گرانی بی حد و مرز خانه از یک سو و تامین نشدن زمین برای احداث مسکن جدید، اهالی درگزین را مستاصل کرده است و از تسهیلات لازم برای ساخت مسکن هم خبری نیست. مسکن مهر این شهر نیز که قرار بود گره گشای بخشی از مشکلات و راهکاری برای خانه دار شدن طبقات محروم درگزین باشد، در پیچ و خم مشکلات اداری و قانونی بین پیمانکاران و بنیاد مسکن گرفتار شده و نیمه تمام مانده است. اهالی درگزین از خود می‌پرسند کجاست نماینده‌ای که با اقتدار گره از معضل تامین زمین برای احداث ساخت واحدهای مسکونی جدید بگشاید و داستان ناتمام مسکن مهر را که امید بسیاری از مردم این شهر است، به پایان برساند؟

حدیث نفس مردم درگزین؛ نماینده قدرتمندم آرزوست

مشکلاتی که برشمردیم تنها گوشه‌ای از مسائل مردم محروم شهرستان درگزین بود چرا که باز کردن بحث تمام مشکلات مردم این مناطق در این مجال نمی‌گنجد. این مردم سال ها در انتظار تبدیل بخش قروه درجزین به شهرستان درگزین بوده‌اند و اکنون که این هدف محقق شده، حق خود را از امکانات و بودجه و منابع استانی و ملی طلب می‌کنند. آنها به نماینده‌ای قدرتمند نیاز دارند که توان و قدرت لازم برای استیفای حق‌شان را داشته باشد و به کمتر این رضایت نمی‌دهند. حتی با یک بررسی اجمالی می‌توان دریافت که چنین فردی در میان کاندیداهای انتخابات در این منطقه، آیت الله علی رازینی است.