تاکید آیت‌الله رازینی در حمایت از ایده‌های استارتاپی در شهرستان رزن

به گزارش کاریز پرس ، عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همدان با تاکید بر ضرورت ورود جوانان فارغ‌التحصیل به بازار کار و استفاده از توانمندی‌های آنان گفت: متاسفانه هنوز برای به کارگیری بهینه نیروی جوان و استفاده از ظرفیت آن در کشور طبق آنچه مورد انتظار است، برنامه‌ریزی نشده است اما تمام تلاش ما استفاده از این ظرفیت برای شهرستان رزن به ویژه نیروی نخبه آن است.

آیت‌الله رازینی  با بیان اینکه جوانان رزنی ثابت کرده‌اند که در عرصه‌های علمی کوشا و توانمند هستند و انگیزه کافی برای عرض‌اندام در این حوزه‌ها را دارند؛ افزود: باید تلاش کنیم بستر کافی برای تحقق ایده‌های جوانان در حوزه‌های اقتصادی فراهم شود. به عبارتی تمام تلاش ما باید پیوند این ایده‌ها به بازار کار و زمینه‌سازی برای تحقق امکانات مورد نیاز برای این امر باشد.

عضو شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه‌های کشور با حکم مستقیم مقام معظم رهبری با ذکر اینکه نیروی نخبه شهرستان رزن قادر به فرصت‌سازی شغلی در  این شهرستان است؛ خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی بازار کار ما این است که جوانان در جایگاه شغلی که باید، قرار ندارند و یا افراد شایسته برای ایجاد یک شغل با مانع روبرو هستند. این مسئله را با سیاست‌گذاری‌های درست و برنامه‌یزی‌ها می‌توان حل کرد.

رازینی در ادامه به اهمیت همکاری نهادهای دولتی با جوانان تحصیل کرده و نخبگان تاکید کرد و گفت: بانک‌ها، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد، اداره بهزیستی و به ویژه اداره صنعت، معدن و تجارت در حیطه اختیارات خود باید با نیروی جوان فارغ التحصیل این شهرستان همراهی کنند و در سیاست‌های کلی ما برای آینده این شهرستان این امر در نظر گرفته شده است و از ایده‌های استارتاپی این شهرستان حمایت خواهیم کرد.

رازینی استارتاپ ها را نقطه تحول مهمی برای شهرستان رزن و به طور کلی کشور دانست و تصریح کرد: اقداماتی برای تشویق ایده‌های استارتاپی در شهرستان رزن و فعالیت مراکز رشد صورت گرفته اما کافی نیست. تلاش ما این است با همراهی جوانان صاحب ایده این شهرستان و اظهار نظر از آنها؛ بستر مراکز رشد در شهرستان رزن و پارک های علم و فناوری را فراهم سازیم.

وی همچنین از ضرورت مهارت‌آموزی به جوانان و فارغ‌التحصیلان شهرستان رزن سخن گفت و تاکید کرد: یکی از مشکلات و موانع بزرگ که باعث شده برخی از فارغ‌التحصیلان در راه‌یابی به بازار کار ناکام باشند، ضعف آنها در مهارت است. مثلا یک جوان در رشته دانشگاهی فارغ التحصیل شده که در بازار کار خبری از آن رشته نیست. این فرد ناگزیر از مهارت‌آموزی است. چرا که باید بدانیم برای خیلی از رشته‌های دانشگاهی در بازار شغلی ایجاد نشده است و اگر شده به اندازه تقاضای موجود نیست.

رازینی در پایان نیز از تاثیر این اقدامات در کاهش مهاجرت نیروی نخبه از شهرستان رزن سخن گفت و تاکید کرد: تعداد زیاد کارگاه ها و شرکت های تولیدی در شهرستان رزن که امکانات کمی در آن نهفته است، نشان از همت مردم و فعالان اقتصادی این شهر دارد که در حوزه های مختلف اقتصادی ورود کرده و با تمام توان در برابر  سختی ها و موانع موجود در شهرستان رزن ایستاده اند. وظیفه ما حمایت از این فعالان اقتصادی و قدر دانستن فعالیت های آنان است که طی این سال ها آنطور که باید دیده نشده است.