برنامه آیت‌الله رازینی برای کاهش قمیت مسکن در شهرستان رزن

به گزارش کاریز پرس ، همانطور که از زبان مسئولان شهرستان رزن نیز نقل می‌شود، افزایش قیمت مسکن در شهرستان رزن گوی سبقت را از کلان‌شهرهایی مثل تهران هم ربوده است. به طوری که مردم شهرستان رزن برای اجاره مسکن و خرید آن ناگزیر از مهاجرت از شهرستان به سمت شهرهایی مثل کرج و شهریار هستند. اما بیان این مسئله به تنهایی دردی از مردم شهرستان رزن دوا نخواهد کرد. مردم رزن نیازمند یک سیاست اصلاحی در حوزه عرضه مسکن و ساخت آن در شهرستان رزن هستند. سیاستی که برای اقشار ضعیف شهرستان رزن گره‌گشا باشد. چند راهکار اساسی آیت الله رازینی را برای حل این مسئله را در ادامه می‌آوریم.

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت

به گفته آیت‌الله رازینی هرچند مشکل مسکن فراگیر است و دغدغه خیلی از مردم در شهرهای کشور، اما لازم است در شهرستان‌های کوچک و محروم با سیاست‌های منطقه‌ای از آثار منفی آن جلوگیری کرد. برای مثال  بانک مسکن در شهرستان رزن باید در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به مردم  در شهرهای محروم همکاری کند و یا این تسهیلات به راحتی در اختیار اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار بگیرد.

افزایش میزان ساخت و ساز

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت مسکن در شهرستان رزن کاهش فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز مسکن است که باعث شده تب صاحبان مسکن برای افزایش قیمت را بالا ببرد. هر چقدر میزان ساخت و ساز و عرضه افزایش پیدا کند، عرضه‌کننده در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت کمتری خواهد داشت. به اعتقاد آیت الله رازینی برای کاهش قیمت مسکن لازم است فرآیند ساخت و ساز مسکن تسهیل شده و سرمایه‌گذاران این حوزه را تشویق کرد.

حمایت نهادهای حمایتی مثل سازمان بهزیستی و کمیته امداد

گرانی مسکن بیش از همه اقشار ضعیف جامعه را هدف می‌گیرد و طبیعتا موضوع مهاجرت بیش از همه در رابطه با اقشار ضعیف صدق پیدا می‌کند. بر همین اساس ضروری است در حمایت مستقیم و غیرمستقیم از مردم و اقشار ضعیف از طریق کمک‌های نهادهای حمایتی گام برداشت. به گفته آیت‌الله رازینی در این عرصه تلاش‌هایی صورت گرفته اما کافی نبوده تا مانع از مهاجرت مردم به دلیل گرانی مسکن شود. یکی از اهداف آیت‌الله رازینی برای حمایت از مردم در حوزه مسکن، کمک به اجاره یا ساخت و عرضه مسکن برای اقشار ضعیف است.