آیت‌الله رازینی در حمایت از مشاغل خانگی مطرح کرد : بازارسازی برای صادرات صنایع دستی

به گزارش کاریز پرس ،آیت‌الله رازینی از اهمیت صادرات محصولات خانگی برای پایداری مشاغل خانگی در شهرستان رزن سخن گفت و تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا مشکلات فروش را با تقویت بازار صادراتی محصولات خانگی حل کنیم و از این طریق مانع از تعطیلی برخی مشاغل شویم.

بازار مشاغل خانگی در شهرستان رزن که حوزه‌های مختلفی مثل خیاطی،  قاب‌سازی،  قالیبافی، پرورش قارچ، پرورش گوسفند… را در بر می‌گیرد، در حالی داغ است که با وجود امکانات و تامین منابع مالی از این فعالتر هم می‌شود اما هنوز تسهیلات پرداختی به این مشاغل، میزان آن و وضعیت فروش رضایت‌بخش نیست. به گفته آیت‌الله رازینی… برای توسعه این مشاغل باید بازه زمانی پرداخت تسهیلات به کارآفرینان را کوتاه‌تر و برای تقویت بخش بازاریابی و فروش تولیدات روستاها و شهرها، زمینه‌سازی کرد.

در همین خصوص آیت‌الله رازینی عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همدان  با ذکر آنکه مشاغل خانگی در شهرستان رزن برای خیلی از مردم اشتغال ایجاد کرده است، گفت: باید سعی کنیم این مشاغل را که ظرفیت عظیمی برای توسعه دارد و همچنین راه‌اندازی آن هزینه کمی نیاز دارد، حفظ کنیم و برای تداوم آن برنامه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مسئله شهرستان رزن نبود شغل نیست بلکه موضوع اساسی اشتغال پایدار است، افزود: مشکل مردم شهرستان رزن به ویژه شاغلان مشاغل خانگی آن نیست که توانایی و یا خلاقیت کافی برای ایجاد شغل را ندارند. حتی مسئله مالی نیز به آن صورت مطرح نیست. به نظر می‌رسد مسئله خیلی از شاغلان این شهرستان، ناتوانی در حفظ این مشاغل در بازه زمانی بلندمدت و در شرایط خاص است. برای مثال برخی از مشاغل در شهرستان رزن به دلیل فروش کم و یا ناتوانی در بازاریابی تعطیل شده‌اند یا قادر به مدیریت هزینه در بلندمدت با تغییر قیمت نشده‌اند. یکی از ضعف‌های دیگر این مشکل عدم تطبیق برخی از آنها با خواسته‌ها و نیازهای بازار روز است. البته باید تاکید کرد که افزایش تعداد مشاغل مشابه در این شهرستان چالش فروش را جدی‌تر کرده است که باید با تدبیر کافی تولیدات مازاد را به سمت صادرات به شهرهای اطراف و حتی کلان شهرها برد.

رازینی با تاکید بر اینکه حمایت از مشاغل خانگی باید در راستای افزایش تولید نیز باشد، اظهار کرد: گاهی وقت‌ها با آموزش‌دهی کافی، افزایش سطح معلومات فرد شاغل از بازار فروش و بازاریابی، میزان خلاقیت فرد افزایش پیدا کرده و تولیدات او قابل رقابت در سطح کشور و حتی خارج از آن و بازارهای جهانی است. اگر رویکرد کلی مسئولان این حوزه  اینطور باشد، حداقل با مانع جدی در بخش فروش روبرو نخواهیم بود و حتی اگر مانعی باشد، تولیدکنندگان شهرستان با موفقیت از آن عبور خواهند کرد.