آیت‌الله رازینی: ضرورت کاهش زمان پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی و کارآفرینان در شهرستان رزن

به گزارش کاریز پرس ، نقدینگی چالشی است که خیلی از فعالان اقتصادی با آن روبرو هستند؛ اما این چالش برای برخی به قیمت تعطیلی بنگاه و یا رکود کامل فعالیت‌های اقتصاد ان منجر شده است. در شهرستان رزن نیز این موضوع که طی سال‌های اخیر و با گرانی دلار به شدت پررنگ  است، باعث تعطیلی برخی از فعالیت‌ها در بخش‌هایی مثل زنبورداری، پرورش ماهی و کشاورزی و… شده است. در رابطه با شرکت‌ها و کارخانجات نیز شاهد کاهش تولید آنها به دلیل این مسئله هستیم.

فعالان اقتصادی عقیده دارند این معضل را می‌شود با تزریق نقدینگی ارزان قیمت و البته در بازه زمانی کوتاه مدت حل کرد اما در حال حاضر پول پرداختی به واحدها هم دیر به آنها می‌رسد و هم  نرخ سود بالایی دارد که بازپرداخت آن را برای واحد تولیدی دشوار خواهد کرد.

در این خصوص آیت‌الله رازینی توضیح داد: بانک‌ها نهادی کلیدی در تامین مالی تولید هستند. البته وظایف و رسالتی که در قبال تولید دارند در سطح کشوری به آنها ابلاغ می‌شود و بررسی آن درسطح منطقه یا شهرستان شاید دشوار باشد اما هدف ما این است که با توجه به تعداد کارآفرینان و شاغلان در شهرستان رزن مسیر بانک‌ها را به نفع تقاضایی که برای تسهیلات از سوی کارآفرینان و فعالان اقتصادی وجود دارد، تغییر دهیم. همچنین اقدام دیگر ما تلاش برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی است.

عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا  همچنین از گلایه‌ای که برخی از کارآفرینان از زمانبر بر بودن پرداخت این تسهیلات از جانب بانک‌ها داشتند سخن گفت و تاکید کرد: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات از سوی بانک منوط به در گرو گذاشتن مدارک و یا اسنادی است که به روند اعتبارسنجی مشتری کمک خواهد کرد و این موضوع به طور کلی در سراسر بانک‌های کشور اجرایی می‌شود، زمان پرداخت تسهیلات نیز طولانی می‌شود اما ما سعی داریم این زمان را برای افزایش انگیزه کارآفرینان کوتاه‌تر کنیم و سطح فعالیت‌های اقتصادی را در شهرستان رزن افزایش دهیم.

رازینی همچنین از ضرورت مدیریت هزینه در بنگاه‌ها صحبت کرد و گفت: گاهی وقت‌ها مشکل مالی یک بنگاه به دلیل عدم توانایی در مدیریت هزینه‌‌هاست  که لازم است با آموزش درست به کارآفرینان این منطقه به ویژه آنها که از فعالیت اقتصادی آنها مدت زمان زیادی نمی‌گذرد، این موضوع را حل کرد.