خسارت بیش از ۲۳۲ میلیاردی تگرگ به کشاورزان همدان

بارش‌ باران و تگرگ ۲۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به کشاورزان استان همدان خسارت وارد کرد.

به گزارش کاریزپرس به نقل از ایسنا، احد ظفری دوشنبه ۲۵ فروردین ماه در جمع خبرنگاران، با اشاره به خسارت تگرگ به ۸۸۵۷ هکتار از باغات استان همدان، اظهار کرد: بارش های اخیر ۱۲۳.۷ میلیارد تومان خسارت به بخش باغبانی استان همدان وارد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش زراعت نیز ۲۶ هزار و ۵۶۸ هکتار از اراضی زراعی استان به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان دچار خسارت ناشی از تگرگ شد.

ظفری تصریح کرد: همچنین بر اثر بارش تگرگ و باران ۲۳ جایگاه دام در استان دچار خسارت شده و ۶۲ رأس دام سبک و سنگین در شهرستان نهاوند بر اثر صاعقه تلف شد.

ظفری با بیان اینکه ۱۳۷۱ هکتار از باغات استان همدان در سال زراعی جاری بیمه شدند، افزود: ۶۱۷ هکتار تنه درخت و بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی زراعی در استان همدان تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

وی از کشاورزان خسارت دیده درخواست کرد تا با مراجعه به مراکز بیمه کشاورزی نسبت به تشکیل پرونده و دریافت خسارات بیمه خود اقدام کنند.

رئیس اداره بحران سازمان جهادکشاورزی استان همدان یادآور شد: براساس آمار به دست آمده شهرستان اسدآباد بیشترین خسارت را از نظر ریالی دیده است.

وی درباره کشاورزانی که پوشش بیمه ندارند، گفت: فعلاً اولویت پرداخت خسارت با بهره‌بردارانی است که پوشش بیمه داشته اند و چنانچه اعتباراتی تخصیص داده شود به کشاورزان دیگر نیز کمک خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان حتماً نسبت به بیمه باغات و محصولات کشاورزی اقدام کنند، تصریح کرد: با توجه به اینکه خسارات ناشی از بارش‌ها و سرمازدگی هر ساله در استان همدان وجود دارد کشاورزان حتماً اقدامات پیشگیرانه بیمه را در این زمینه داشته باشند و نسبت به محصولات خود اقدام کنند.