6 روستای زیبای همدان که باید به آنها سفر کرد

کاریز پرس|همدان را پاینخت تاریخ و تمدن ایران می دانند، هر استان پتانسیل های گردشگری زیادی دارد، اما همدان 6 روستا دارد که باید حداقل یکبار به انجا سفر کرد . چرا که چون دیگر مکان های دیدنی این استان بر سرزبان ها نیفتاده اند و با وجود جاذبه ای که دارند نتوانسته اند گردشگران زیادی را به خود جذب کنند در این مطلب به 6 روستای زیبای همدان که درفهرست اثار ملی نیز قرار گرفته با این وجود مورد بی مهری مردم و مسئولین قرار گرفته است می پردازیم.
روستای ملهمدره
جز ماسوله در شمال ایران که سالانه تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب کرده، چند روستای دیگر با این سبک و سیاق در ایران وجود دارد. یکی از انها روستای ملهمدره ماسوله‌ای در غرب کشور که دارای رودخانه‌ای بسیار زیبا و دیدنی است که از 40 چشمه سرچشمه می‌گیرد. که این روستای پلکانی در استان همدان متمایز از دیگر روستا ها کرده و از زیبایی بی نظیری برخوردار است. البته تاکستان های این روستا و باغات میوه ان در همدان از شهرت خاصی برخوردارند.
روستای ورکانه
ورکانه را نگین گردشگری همدان می دانند، چرا که بافت کالبدی روستای ورکانه همدان به دلیل ویژگی خاص فرهنگی به عنوان میراثی ارزشمند از نیاکان به شمار می‌رود و حفظ و نگهداری آن را مورد تأکید قرار می‌دهد. البته زیبایی بی نظیر این روستا موجب شده تا ان را نگین استان همدان معرفی کنند.
روستای گشانی
دیگر روستایی که در این استان قرار دارد و از قدمت500ساله هم برخوردار است، روستای گشانی از توابع تویسرکان است که در بین مسافران از محبوبیت خاصی برخوردار است چرا که اب و هوای و جاذبه طبیعی ویژه ای در این استان دارد.
روستای خاکو
خاکو دیگر روستای قدیمی همدان است که بیشتر جاذبه های طبیعی ان مورد توجه قرار گرفته است. این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان همدان در 7 کیلومتری شهر همدان قرار دارد.از شمال به کوه کیو ارسان، از جنوب شرقی به کوه سلطانی ( لق لقه زار) و از جنوب غربی به کوه تخت رستم، دره‌های چغچغه‌زار و بیشه‌ها و از جنوب به دره کشکلان و معدن گرانیت محدود می‌شود. البته وجود معدن های گرانیت در همجواری این روستا مزید بر علت شده تا بر جاذبه های ان افزوده شود.
روستای علیصدر
کمتر کسی است که غار علی صدر را نشناسد و به انجا سفر نکرده باشد. زیرا یکی از زیباترین پدیده های جهان به شمار می اید و در نوع خود بی همتاست. این غار درکوه‌های موسوم به سوباشی روستای علیصدر واقع شده دو غار دیگر به اسامی سوباشی و سراب وجود دارد که در حدود ٧ و 11 کیلومتر با غار علیصدر فاصله دارند. از مجموع رشته آب‌های درون غار دریاچه بزرگی به وجود آمده که سطح تمام غار را در برگرفته و به قدری زلال و شفاف است که تا عمق ۵ متری کف بستر آب با جزئی ترین نور بخوبی دیده می‌شود. به طور کلی منظره داخل غار بسیار بدیع و هوای آن نیز بسیار سبک است و حالت سکون دارد چنانکه اگر شمعی در آن روشن کنند، هیچگونه حرکتی در شعله آن دیده نمی‌شود. امامزاده زید نیز در این روستا واقع شده و مورد رجوع مردم محلی است.
روستای حاج خدر
روستایی در دل کوه های زاگرس روستای حاج خدر که از توابع ملایر در استان همدان از جاذبه های این استان می توان به بقایای قلعه یزدگرد و زاغه های زیرزمینی از جاذبه های گردشگری آن است و بوی کاهگل و پونه های لب جویها و طراوت هوای پاک و زلال آبهای جاری در دل دشتهایش، پدیدآورنده زیباترین احساسات است به دور از هیاهوی زندگی ماشینی. علاوه بر این روستای حاجی خدر علاوه بر طبیعت زیبا و بکر داری آب وهوای کوهستانی میباشد که تابستان هایی معتدل و خنک را دارا میباشد.
روستای اشتران
از دیگر روستا هایی که جاذبه طبیعی بی نظیری دارد روستای اشتران است . این روستا که از توابع تویسرکان است در دهه گذشته به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است . از جمله. آثار تاریخی به ثبت رسیده روستا همانند: قلعه نظامی حمزه خان و چهار امارت، از زمان قاجاریه به جای مانده است.