آیت الله رازینی حکم نهایی پرونده میترا استاد را صادر می‌کند

پرونده محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران که به قتل میترا استاد محکوم شده است، برای بررسی نهایی و رسیدگی به آن، به شعبه 41 دیوان عالی کشور به ریاست آیت الله علی رازینی فرستاده شد.

خرداد مال سال جاری بود که خبر قتل میترا استاد در رسانه‌ها منتشر شد و همین موضوع باعث گمانه زنی‌های متعدد برای شناسایی قاتل وی شد.

همان موقع بود که از محمدعلی نجفی به عنوان یکی از مظنونین احتمالی این پرونده نام برده شد؛ تا اینکه با مراجعه نجفی به اداره پلیس آگاهی تهران بزرگ و اعتراف به قتل میترا استاد، این گمانه‌زنی‌ها به حقیقت تبدیل و نجفی بازداشت شد.

این پرونده به ریاست قاضی کشکولی در دادگاه بررسی شد و پس از تحقیقات فراوان و جلسات متعدد دادگاه، در نهایت دادگاه با بررسی همه جوانب، حکم قصاص متهم را صادر کرد.

پس از انتشار خبر صدور حکم قصاص برای نجفی توسط سخنگوی قوه قضاییه، وکلای نجفی اعلام کردند که به حکم اعتراض خواهند کرد اما پس از مدتی خانواده مقتول اعلام کردند که رضایت خواهند داد.

پس از این بود که نجفی از زندان آزاد شد اما به دلیل جنبه عمومی جرم و اعتراضات گسترده مردم در شبکه‌های اجتماعی که قوه قضائیه را به تبعیض متهم می‌کردند، وی به زندان بازگردانده شد.

در این برهه بود که دیوان عالی به رای صادر شده اشکال وارد کرد و دستور بررسی مجدد موضوع را با حضور کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی داد، سپس صحنه جرم بار دیگر بازسازی شد و دادگاه‌های مجددی نیز برای نجفی به ریاست قاضی کشکولی برگزار شد.

در این جلسات نجفی دوباره به قصاص محکوم شد اما با توجه به گذشت خانواده مقتول از اجرای حکم قصاص، این موضوع منتفی شد و نجفی برای تحمل کیفر جنبه عمومی جرم راهی زندان شد که وکلای نجفی باز هم به این حکم اعتراض کردند.

بعد از فرجام‌خواهی نسبت به رأی صادره درباره نجفی از سوی شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران، پرونده برای رسیدگی به فرجام‌خواهی به دیوان عالی کشور و شعبه ۴۱ دیوان که ریاست آن را آیت الله رازینی بر عهده دارد، ارسال شد و باید منتظر ماند و دید که این شعبه ، در نهایت چه حکمی را برای متهم صادر می‌کند.

حال که نگاه‌های بسیاری روی عملکرد قوه قضاییه در این پرونده وجود دارد و مردم خواهان برخورد قاطع و بدون تبعیض قوه قضاییه بر اساس قانون هستند، باید دید که نتیجه این پرونده به کجا ختم می‌شود؟